סיפורי חובה לילדים

קריאת ספרים לילדים תפתח את עולמם הפנימי ותסייע לשפר את התקשורת בין הורים לילדים. מלבד היתרון שספר מרדים את הילדים מהר יותר, יוכל הילד ליהנות מההקשבה לסיפור ולקולו של המבוגר. יתרון נוסף טמון בזמן שמבלים הילדים וההורים יחד בקריאה והתבוננות באיורים, זמן שהופך מהנה גם עבור ילדים וגם עבור הורים. אז איזה ספרים מומלצים לילדים? הנה 8 ספרי חובה:

והילד הזה הוא אני/ יהודה אטלס

ספר שרבים מזדהים עמו גם כשהם מתבגרים. יהודה אטלס, חובב השירים הקטנים והמתחרזים, מתאר את החוויות ואת עולמם הפנימי של ילדים בצורה יוצאת דופן. השירים של אטלס רלוונטיים לכול תקופה, כי הרי רבים מאיתנו מתביישים כשאבא מזמזם ברחוב וכולנו מתאכזבים כשאמא שוב הכינה סלט במקום שניצל לארוחת צוהריים. 'הילד הזה הוא אני' מלווה באיורים של דני קרמן, ונחשב מעורר הזדהות, משעשע ומבריק.

איה פלוטו/ לאה גולדברג

'איה פלוטו' הוא קלסיקה של ממש. זוכרים את החיפוש אחר הכלב הקיבוצניק, שיצא בעקבות ריגושים כאלה ואחרים? איה פלוטו נחשב ספר מעולה לשיתוף פעולה בזמן קריאה והוא חושף ילדים לעולמם של כלבלבים.

מרים והים/ מיריק שניר

מרים הקטנה רוצה ללכת לים, והיא עושה זאת באמצעות חרוזים מושלמים עבור פעוטות. הקטנטנים ילמדו מילים חשובות ויבינו מהם הפכים באמצעות חריזה מרתקת וקריאה מהנה על סיפוריה של מרים המנסה להגיע אל הים.

תירס חם/ מרית רות

בישראל לא תמצאו מבוגרים שהמשפט 'בים בם בם, תירס חם' לא מעורר בהם זיכרון נוסטלגי. הספר שיצא לאור בשנת 1978 מלווה ילדים כבר מגיל קטן ועושה חשק לתירס באמצעות איורים, חרוזים ואווירה ארצישראלית.

מיץ פטל/חיה שנהב

'מיץ פטל' זכה להרבה אינטרפרטציות ולא בכדי. מדובר בקלאסיקה ששובה את ליבם של ילדים קטנים ומבוגרים. מיץ פטל הוא חיה או אדם מבוגר? או אולי ילד קטן, שמתחבא בבית ביער? חיות היער, כמו הג'ירפה והאריה תוהות לגבי זהותו, ומכאן הכול אפשרי. הספר יאפשר חווית גזירת הדלת בתוך הספר וחשיפת זהותו של מיץ פטל.

מעשה בחמישה בלונים/ מרים רות

ספר נוסף מאת המחברת מרים רות שמגלה לפעוטות את עולם הצבעים. הבלונים שבספר צבעונים, מרחפים ולפעמים מתפוצצים. חוויה זאת נחשבת מעולה עבור ילדים שלומדים להכיר צבעים וצורות.

לילה בלי ירח / שירה גפן ואתגר קרת

שירה ואתגר קרת גפן, הם סופרים יוצרים וקולנוענים שעובדים על פרוייקטים מיוחדים ביניהם סדרה צרפתית שזמינה לצפייה כעת בערוצי הלווין. השניים יצרו וחיברו ספר בשם 'לילה בלי ירח' שמספר על ילדה שיצאה לבדה לרחוב בלילה חשוך וחיפשה את הירח שנעלם. הספר מלווה באיורים יפים של דוד פולונסקי.

שמוליק קיפוד/כוש

שמוליק הקיפוד פוגש בגדי החולה, ושני החברים יחדיו: מדגימים לידם חברות נפלאה. הספר מלווה בשירי ילדים מקסימים ומספק חוויה בלתי נשכת לילדים.

 

בחרו עם הילדים את הספר המתאים ביותר למצב הרוח ותוכלו לחוות חוויות של מילים, שירים ואיורים.