אחת התלונות השכיחות בקרב ילדים היא כאבי אוזניים, כאשר במקרים רבים מדובר בתסמין המעיד על דלקת אוזן חיצונית. כאבי אוזניים הם כאבים מטרידים ומאוד לא נעימים, שיכולים לגרום לילד (ובינינו, גם למבוגרים) לתסכול עמוק. במאמר שלפניכם ריכזנו מידע שימושי על דלקות אוזניים בקרב ילדים ומה כדאי לעשות כשהילד מתלונן על כאבי אוזניים.

דלקות אוזניים – למה זה קורה?

דלקת אוזן חיצונית היא למעשה דלקת שמתפתחת בתעלת האוזן, והיא דלקת האוזניים הנפוצה ביותר הן בקרב מבוגרים הן בקרב ילדים מעל לגיל 5. דלקת אוזניים זו מתפתחת בעיקר בעקבות חשיפה למים, כמו שקורה בזמן שחייה בבריכה או בים, מה שהופך את דלקת זו לנפוצה במיוחד בזמן חודשי הקיץ. כמו כן, דלקת אוזן חיצונית יכולה להיגרם גם כתוצאה מניקוי האוזניים באמצעות מקלוני צמר גפן, כתוצאה מתגובה אלרגית או בגלל שימוש באטמים ובמכשירי שמיעה. אנחנו ממליצים לכם לקרוא את המידע על טיפול טבעי בדלקת אוזניים שנמצא באתר של מרכז רפאל לרפואה משלימה, מרכז המציעה מענה איכותי וטבעי למגוון בעיות רפואיות.

תסמיני דלקת אוזן חיצונית

התסמין העיקרי של דלקת אוזן חיצונית הוא כמובן כאב משמעותי באוזן הדלקתית. תעלת האוזן רגישה מאוד לכל לחץ שמופעל עליה, ולכן סביר שתהיה גם רגישות במגע עם פתח תעלת האוזן או במגע עם האפרכסת. כמו כן, עלולים להופיע תסמינים נוספים, כמו ירידה בשמיעה, גרד, תחושה שהאוזן סתומה והפרשות מהאוזן. במקרים קיצוניים יותר, חום גופו של המטופל עלול לעלות כתוצאה מהדלקת, וייתכן גם חום מקומי ואדמומיות.

כיצד מאבחנים?

אבחון של דלקת אוזניים יכול להתבצע על ידי רופא משפחה או על ידי רופא אף אוזן גרון. הרופאים משתמשים במכשיר מיוחד שנקרא "אוטוסקופ", והוא כולל פנס קטן ועדשה מגדילה המאפשרת לבחון את מצב האוזן. אצל רופאים מומחים (אא"ג) קיים גם מיקרוסקופ מיוחד שמשמש לזיהוי ולאבחנת בעיות שונות בתוך האוזן.

 

 

דרכי טיפול

הטיפול בדלקת אוזניים תלוי בחומרת הדלקת. לרוב, הטיפול בדלקת אוזן תיכונה יכלול מתן טיפות אוזניים המכילות אנטיביוטיקה, ואם הדלקת פטרייתית ינתנו טיפות אנטי פטרייתיות. לעתים, רופא אף אוזן גרון יעדיף לנקות את האוזן מהפרשות שהצטברו לפני מתן תרופה כלשהי, זאת כדי להבטיח שהתרופה אכן תבוא במגע עם האזור הדלקתי. כמו כן, חשוב מאוד להימנע מחשיפה למים לכל אורך תקופת הטיפול וההחלמה כדי להבטיח שהטיפול יהיה יעיל ככל האפשר. נוסף על הטיפול הקונבנציונלי, תוכלו להיעזר בטיפולים מן הרפואה המשלימה, כמו דיקור סיני באפרכסת להפחתת כאב הדלקת.

ישנן גם לא מעט תרופות סבתא ידועות שעשויות לסייע בכל הנוגע לכאבים. לדוגמה, תוכלו לחמם את אזור האוזן באמצעות מגבת חמימה או בקבוק חם, מאחר שהחימום יכול לעזור בהקלה על הכאב. נוסף על כך, תוכלו להיעזר בבצל – בצל ידוע כבעל סגולות אנטי דלקתיות, ולכן תוכלו להפיק משחה משמן זית ובצל אותה אפשר למרוח מחוץ לאוזן ולנגב לאחר מספר דקות. עם זאת, יעילותה של תרופת סבתא זו לא הוכחה באופן מחקרי ועל כן אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם מומחה לגבי שיטת הטיפול ההולמת ביותר למצבכם או למצב ילדכם.

סיכום

לסיכום, דלקות אוזניים הם תופעה מאוד לא נעימה, אך עם טיפול נכון ומיטבי הן נוטות לחלוף תוך מספר ימים. למידע נוסף אנחנו ממליצים להתייעץ עם רופא מומחה שיוכל להתאים עבורכם את הטיפול הטוב ביותר.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.