פחד מרופאי שיניים

הסיבה שגם מבוגרים לא ממש אוהבים לבקר אצל רופאי השיניים קשורה כנראה לטראומות ופחדים שאספנו עוד מתקופת הילדות. ואכן, עבור ילדים ביקור אצל רופא השיניים הוא לא הדבר הכי משמח ומרגש. המכשור הרפואי בעל המראה המאיים לצד הטיפולים שחלקם עשויים להיות באמת כואבים ולא נעימים גורמים לילדים רבים לחשוש ולפחד לקראת כל ביקור. אצל חלק מהילדים ניתן לפתור את הבעיה דרך שיחות והיכרות, אבל יש לא מעט כאלה שפשוט מפתחים פחד וחרדה מרופאי השיניים עד כדי כך שקשה להביא אותם לטיפול. אם גם אתם מתמודדים עם התופעה הזו, הנה כמה דברים שתוכלו לעשות.

לכו מההתחלה על הטוב ביותר

כשמדובר בילדים חשוב מאד לשדר להם בכל דבר ביטחון והגנה מלאה. בדיוק בגלל זה קריטי שנמצא להם רק הטובים ביותר בתחום רפואת השיניים וכדאי ללכת מראש על רופא שיניים מומחה המטפל אך ורק בילדים. מקרי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים נפוצים מאד אצל רופאים זוטרים והרבה פעמים גם אצל הרופאים של קופות החולים ורשלנות הכי קטנה ממנה ייפגע הילד שלכם, עלולה בהחלט לגרום לו לטראומה שתרחיק אותו במשך שנים ארוכות מרופאי שיניים ומטיפולים חשובים. חשוב לגדוע את הבעיה הזו מהשורש וללכת מלכתחילה רק לרופאי השיניים הטובים ביותר לילדים.

טיפול בחרדה

פעמים רבות החרדה של ילדים מפני רופאי שיניים היא רק ביטוי נקודתי לבעיית חרדה גדולה ועמוקה יותר. ילדים הם בעלי נפש עדינה ופיתוח פחדים וחרדות זה בהחלט דבר שכיח בקרבם. במקרים כאלו טיפול בחרדות הוא דבר הכרחי ויכול בהחלט לעזור לילדים להתגבר על החשש מטיפולים אצל רופאי שיניים. מעבר לעבודה כי זה עשוי לעזור לילד לגשת ולקבל את הטיפול הדנטלי שהוא צריך, טיפול בחרדה הוא חיוני גם להמשך החיים. סביר להניח שאם מדובר בחרדה שורשית, גם אם הילד יסכים ללכת לרופא שיניים באיזשהו שלב, החרדה תצוץ במקומות אחרים בהמשך החיים ולכן יש לטפל בה בהקדם האפשרי.

הסבירו להם על ההשלכות

נכון, אנחנו לא רוצים לחנך ולטפל בילדים שלנו באמצעות הפחדות, אבל במקרים של רפואת שיניים, לא מדובר בטקטיקה מניפולטיבית, אלא בשיקוף אמיתי של המציאות. מי שלא יטפל בשיניים שלא בזמן ובמיוחד בילדות יסבול כנראה על החיים מבעיות דנטליות שונות שלא רק עלולות לגרום לסבל רב ולכאבים, אלא יכולות גם לעלות במצטבר לא מעט כסף. את הדבר הזה הילדים שלכם חייבים להבין ככל שהם מתבגרים וזה בהחלט עשוי לדרבן אותם להתגבר על הפחד ולגשת לרופא השיניים. נכון שחלק מקופות החולים מאפשרות טיפולי שיניים לילדים ונוער ללא תשלום, אבל לאחר הבגרות טיפולי שיניים יעלו הרבה כסף, ואפשר למנוע את זה.

לסיכום

רפואת השיניים של הילדים היא דבר חשוב מאין כמוהו שיש להקפיד עליו כבר מגיל צעיר. אם הילדים שלכם סובלים מחרדות ופחדים מרופאי שיניים, כדאי מאד לעזור להם ולטפל בבעיה בהקדם.