עמותת לב ונפש היא עמותה ללא מטרות רווח הפועלת לשיפור חייהם של ילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים המאובחנים עם הפרעות נפשיות. הארגון מעניק שירותים המסייעים לילדים ונוער לפתח את כישוריהם, להגביר את ההערכה העצמית ולשפר את רווחתם החברתית והרגשית, על רקע של התמודדות רגשית לא פשוטה המתרחשת בעקבות אשפוז כפוי במחלקות בתי החולים. מהי הפעילות של הארגון שפועל למען ילדים מתמודדי נפש? כל הפרטים בכתבה.

תומכים במשפחות וילדים – בהתנדבות מלאה

את עמותת לב ונפש הקימו מתנדבים אשר רואים בעשייה חברתית כחלק בלתי נפרד מתמיכה וסיוע שאותו נדרשים לקבל משפחות בעקבות אשפוז כפוי על רקע של בעיות נפשיות. אחת הפעילויות שמארגנת עמותת לב ונפש היא ימי כיף. כך למשל, בקיץ האחרון ערך מחנה קיץ עם מחלקת אנורקסיה והפרעות אכילה בבית החולים סורוקה, באר שבע. הילדים נהנו משלל פעילויות, סדנאות ומופעים בתוך המחלקות הסגורות. מדובר בפעילות אשר מצליחה לא רק לרומם את מצב הרוח של הילדים המאושפזים אלא גם תומכת ביצירה של סביבה נורמטיבית ככל האפשר, כחלק מהבנה כי המציאות בתוך המחלקות היא בעלת השפעה דרמטית על איכות החיים של הילדים ובני המשפחה. בשל כך, העמותה מקדמת תמיכה מלאה במשפחות וילדים במסגרת של הפקת ימי כיף וכן אירועים מיוחדים המתבצעים לכל אורך השנה, ובהתנדבות מלאה מצד המתנדבים המסורים הפועלים בשיתוף פעולה הדוק אל מול גורמי החינוך והרווחה.

חלוקה של תווי מזון

לאור בפעילות השוטפת של הארגון, לא פעם נתקלים במשפחות במצב כלכלי קשה, אשר מכביד מאוד על המצב מעבר לבעיות הנפשיות של אחד מבני המשפחה.  באמצעות מתנדבים עמותת לב ונפש מעבירה מאות חבילות מזון ותווי סיוע, במטרה להקל ולו במעט על הסבל של המשפחה. בנוסף, עמותת לב ונפש מקפידה ללוות את המשפחות גם בזמן אירועים כמו למשל חגים, כפי שהתבצע למשל בראש השנה. לפני החג הארגון עסק באריזה, בשינוע ובחלוקה של מאות סלי מזון מהודרים לכבוד ראש השנה. מדובר בפעילות נוספת שאותה מקדמת העמותה מתוך מטרה להקל על הסבל של המשפחות ולסייע בכל דבר שאפשר.

 

 

תרומה של ציוד למחלקות

פעילות חשובה נוספת של עמותת לב ונפש היא קידום שיתוף פעולה עם הצוות הרפואי בנוגע לבקשות לציוד לילדים. ילדים עם צרכים מיוחדים זקוקים לעתים קרובות לציוד מיוחד שיעזור להם בפעילויות היומיומיות שלהם. ציוד זה יכול להיות יקר, ולכן העמותה משתפת פעולה לטובת גיוס של ציוד ומשחקים לרשות הילדים. ברבות השנים סייעו המתנדבים למחלקות כמו למשל מחלקת הילדים של גהה בתרומה של ספרים וכן אופניים. לאורך השנה המתנדבים אוספים ציוד ומתאמים את הגעתם אל מול גורמי הרפואה, לטובת שיפור התנאים ויצירת סביבה נעימה ונוחה, גם כאשר שוהים במחלקה סגורה.

לסיכום

עמותת לב ונפש היא עמותה המספקת תמיכה וסיוע בעבור ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים הסובלים מהפרעות נפשיות. באמצעות התוכניות והשירותים, העמותה מצליחה לספק תמיכה נחוצה לילדים אלה ולמשפחותיהם. החל מימי כיף וקייטנות וכלה בקידום שיתוף פעולה עם הצוות הרפואי, עמותת לב ונפש מחוללת שינוי חיובי בחייהם של ילדים עם צרכים מיוחדים. באתר הרשמי של העמותה ניתן לקרוא מידע מורחב אודות הפעילות שנועדה לא רק לסייע לטובת קידום של מטרות חברתיות, אלא גם כחלק מעשייה חברתית המבוססת על מעורבות וכבוד בעבור משפחות וילדים הסובלים ממצב רגשי מורכב, על רקע של אבחון בעיה נפשית.