אם גם אתם הורים לילדים, סביר מאד להניח שאתם יודעים היטב שלצד החדווה הגדולה והסיפוק שבגידולם, הדבר הזה כרוך בלא מעט הוצאות שרק הולכות וגדולות ככל שהתא המשפחתי מתרחב. בדיוק בגלל זה הורים מחפשים דרכים יצירתיות לחיסכון כספי, החל מקניית מוצרים של מותגים פחות מוכרים, דרך מעבר לכלי רכב חשמליים ועד לאפשרות של חימום המים בבית בגז במקום שימוש בדוד החשמלי. לצד כל אלו, נראה כי בשנים האחרונות ישנה אפשרות שהולכת ונעשית פופולריות יותר עבור הורים והיא התקנה של מערכת לוחות סולאריים על הגג הבית המאפשרת לנצל את אור השמש ולייצר חשמל באופן עצמאי. בואו ננסה להבין אם מדובר בדבר מה שהוא אכן משתלם ולמי האפשרות הזאת מתאימה.

בדיקה פשוטה ומהירה

מייד נפרט את כל הפרמטרים השונים שיקבעו אם במקרה מסוים אכן ניתן להתקין מערכת סולארית, אבל נאמר קודם כל בקצרה שאם זה משהו שמעניין אתכם, ניתן לבדוק באמצעות מחשבון סולארי בו מזינים נתונים שונים אם בכלל יש היתכנות לדבר, ככה שאתם יכולים לבדוק את זה ממש ברגע זה.

גג רחב, שטוח וגדול דיו

ראשית, נדבר על הדרישה הטכנית הבסיסית ביותר והיא גג שטוח ורחב. צריך לזכור שכדי שמערכת סולארית ביתית תהיה אפקטיבית דיה, יש להתקין מספיק לוחות סולאריים כך שבאמת יהיה ניתן לייצר חשמל באופן עצמאי בכמות מספקת. כמו כן, אם מדובר בגג גדול מספיק אבל כזה שאיננו שטוח, לא ניתן יהיה להתקין עליו את הלוחות הסולאריים. לבסוף, בהתאם למיקום הבית הגג צריך להיות כזה שפונה לאזור ספציפי מסוים שקולט יותר שמש, שכן אם הזווית לא מתאימה, לא יגיע מספיק אור ולא ניתן יהיה להפיק מספיק חשמל.

מגורים באזור שמשי

כאן מדובר בפרמטר חשוב, אבל כזה שכמעט ולא מתייחסים אליו בישראל משום שמדובר באחת מהמדינות שנהנות משעות שמש רבות במהלך היום. על מנת שמערכת סולארית תהיה יעילה צריך להתקין אותה באזורים שמשיים, אך למרבה מזל כל מדינת ישראל היא מדינה רווית שמש. כמובן שבאזורים שמשיים יותר בארץ, המערכת תוכל להפיק הרבה יותר חשמל ובצורה יעילה יותר.

בית שכור או פרטי?

כמובן שאם אתם גרים בשכירות, התקנת המערכת הזו שכרוכה כמובן בהוצאה כספית היא אופציה פחות מתאימה עבורכם, ולכן מדובר בצעד שמתאים בעיקר להורים שמחזיקים בבית פרטי בבעלותם. יחד עם זאת, אם אתם גרים בבית פרטי בשכירות ומתכננים לגור באותו מקום לעוד שנים ארוכות, שווה בהחלט להציע לבעל הבית שלכם את האופציה הזאת שתחסוך לו הרבה מאד כסף בעתיד (תהפוך את הנכס לאטרקטיבי הרבה יותר) וגם לכם באופן מיידי למדי.

למה כדאי לעשות את זה וכמה זה עולה?

ובכן, המחיר של מערכת כזו משתנה כמובן בהתאם להיקף ולגודל שלה, אבל מדובר לרוב בעלות של כמה עשרות אלפי שקלים. חשוב להבין שמדובר לחלוטין בהשקעה, שכן מרגע שהיא תותקן אצלכם לא תצטרכו לשלם יותר את חשבונות החשמל שלכם. מעבר לכך, בהרבה מקרים מתרחש מצב של ייצור חשמל עודף, אותו חברת החשמל תמיד שמחה לרכוש וכך ניתן אפילו לייצר הכנסה פסיבית קבועה ויציבה.

אז באשר לשאלה האם משתלם להורים להשקיע בלוחות סולאריים לבית? ובכן, במידה ועונים על כל הפרמטרים השונים, התשובה היא לחלוטין כן וכדאי לכל הפחות להיכנס למחשבון הסולארי ולנסות להבין אם גם אתם עומדים בתנאים של התקנת מערכת חכמה כזאת.

מקווים שהצלחנו לשפוך קצת אור בנושא ואולי לעזור עם החיסכון וצמצום ההוצאות. בהצלחה!