אין ספק שאחת הסוגיות היותר חשובות בחיי בני האדם היא הצורך או הרצון להעמיד צאצאים. כמובן שלרוב מדברים על נושאים שונים הקשורים בילודה בנקודות הללו, אך ידוע יש לא מעט נשים וזוגות שמתקשים להביא ילד בכוחות עצמם וכן לא מעוניינים או מנועים מלפנות להליכים של פונדקאות. בדיוק בגלל האפשרות של אימוץ ילדים היא כזו שעומדת על הפרק וכיום האפשרות הפשוטה ביותר לאמץ היא לאמץ דווקא ילד מחו״ל. כמובן – לא מדובר על תהליך פשוט, קצר ובטח לא זול – אבל אם רוצים לעשות זאת ויש את המשאבים לכך, זה משהו שהוא בהחלט אפשרי. אז מדובר מן הסתם בתהליך די מורכב ולא נרד כאן לעומק של הדברים ממש, אבל כן נרצה לגעת בקווים המנחים ובדגשים המרכזיים שעליכם להכיר.

חשיבות השירותים המשפטיים

עוד לפני שנתחיל ונדבר על הנקודות השונות בתהליך האימוץ, חשוב לנו לחדד את החשיבות של ייצוג משפטי הולם לקראת התהליך הזה. מדובר בתהליך מנהלי ומשפטי מורכב ומסועף, במהלכו תידרשו להציג מסמכים ולבצע משימות לא רק מול השלטונות כאן בישראל, אלא גם מול השלטונות וגורמים נוספים במדינה ממנה יאומץ הילד. תרגום נוטריוני מקצועי של מסמכים רבים למשל זה שלב בירוקרטי שחייב לבצע אצל איש מקצוע מוסמך. כל טעות בתרגום או באישור עלולה לעכב את התהליך ואפילו לפסול אותו. זה נכון גם לגבי עורך הדין שיתנהל מול הגורמים השונים בארץ ובחו״ל ובגדול זה משהו שאסור להתפשר עליו. למה בעצם? מיד נגע בשלבים העיקריים של התהליך ואז זה כבר יהיה ברור לחלוטין.

תהליך אימוץ ילדים מחו״ל

חשוב לחדד שוב – מדובר בתהליך באופן כללי ועל קצה המזלג. המקרה של כל אחד הוא אחר ואתגרים שונים עשויים לעלות במהלך הדרך, קחו זאת בחשבון. אם כך, התהליך כולל פגישה עם נציג העמותה בארץ שאחראית על התהליך ומתווכת בין הילדים למשפחות. כמובן שתעברו פגישה עם עובד סוציאלי ופסיכולוג לבחינת התאמה שגם יכתבו עליכם דו״ח סוציאלי מפורט.

 

 

מכאן העמותה מתחילה לארגן את האימוץ ותשלח אותו לאישור הרשויות במדינת החוץ. חשוב לשמור העתק מכל מסמך. בשלב הזה יציעו לכם ילד ויתנו לכם מידע מפורט עליו, לרבות מידע רפואי מתורגם לעברית. עכשיו מתחיל תהליך ארוך של אישורים מנהליים ומשפטיים עד שניתן לנסוע לחו״ל ולהביא את הילד המאומץ. שימו לב כי לאחר האימוץ יש להשלים תהליכים בירוקרטיים ולהמשיך עם ליווי של גורמים סוציאליים שונים.

אם כך ניתן בהחלט להבין מדוע צריך להיעזר בליווי משפטי מקצועי מהרגע הראשון. חשוב מאוד להביא בחשבון שהתהליך הזה עשוי להיות בהחלט ארוך, מסורבל ואפילו מתיש ועל כן אתם חייבים לגייס את המשאבים המנטליים הטובים ביותר שתוכלו לגייס.

האם כל אחד יכול לאמץ ילד מחו״ל?

התשובה החד משמעית לשאלה הזו היא לא. כדי שבכלל ניתן יהיה להתחיל בתהליך האימוץ יש לעמוד בכמה דרישות סף בסיסיות. בין היתר מדובר על סטטוס משפחתי, על מחקר סוציאלי מקיף ועל רמת הכנסה והון מסוימת. מה שכן, ישנם מקרים בהם ליווי משפטי מקצועי בהחלט יעשה את ההבדל בין תהליך אימוץ שיצליח לכזה שהוא נידון מראש לכישלון.

לסיכום

אימוץ ילדים מחו״ל זה סוג מסוים של קרב. כדי לנצח בקרב הזה עליכם להגיע ערוכים ולהצטייד בכל הכלים החשובים והנדרשים. הקפידו ליצור קשר עם עורך דין מתאים וחשוב מאוד לזכור את השירותים הנוטריוניים הרבים שיש לקחת בחשבון. בהצלחה!