אם גם הילד שלכם כבר הגיע לגיל 17 והוא תלמיד כיתה י"א או י"ב, כנראה שגם אותו מעסיק השירות הצבאי המתקרב ובא בצעדי ענק. נכון, יש כאלו שלא ממש מתייחסים לתקופה הזאת באופן ראוי ואפילו כאלו שלא ממש אכפת להם היכן ישובצו, אבל אין ספק שמרבית בני הנוער שואפים להגיע לתפקידים משמעותיים בצה"ל ומעוניינים להפוך את התקופה הזאת למקפצה לקראת החיים האזרחיים. אם אתם ההורים, שואלים את עצמכם איך תוכלו לעזור לילדים שלכם בעניין הזה, אנו רוצים להסביר על הצו הראשון שהוא בעצם הזימון הראשון והבסיסי ביותר שייקבע איזה זימונים יקבל המועמד ולמעשה ישפיע על השיבוץ בשירות הצבאי. אם תעודדו אותם להכנה לצו הראשון, תוכלו בהחלט לסייע להם להגיע לתפקידים טובים ומעניינים והרבה פעמים מדובר במה שיעשה את ההבדל הדק בין שירות משמעותי, בונה ומעניין לשירות משעמם, כזה שרק רוצים לסיים איתו כמה שיותר מהר. הנה נקודות למחשבה ששווה לקחת בחשבון.

ראשית כל – אספו מידע חשוב מהרשת

אנחנו מאמינים שידע זה כוח ומי שמגיע לצו הראשון כשהוא מכיר את השלבים השונים שמחכים לו לעומק ככל הנראה יצליח לעבור אותם בצורה טובה הרבה יותר ממי שמגיע בלי ידע מקדים כלל. אם אתם רוצים לדעת עוד על השלבים השונים בצו הראשון, את כל המידע תמצאו באתר צו ראשון, שם תוכלו ללמוד לעומק על כל אחד מהמושגים החשובים והשלבים השונים בצו הראשון. הנה כמה דוגמאות:

ציון קב"א

הציון הכללי שניתן לאחר הצו הראשון שמשפיע למעשה על השיבוצים שמקבלים. הציון נקבע על ידי הדירוג הפסיכוטכני הראשוני, ההשכלה הקודמת, וציון דירוג כללי.

ציון דפ"ר

הציון שניתן לאחר המבחנים הפסיכוטכניים בצו הראשון. מדובר במבחן ארוך על מחשב עם שאלות בחירה רבות בנושאים שונים, מבחן שדומה במידה רבה למבחן הפסיכומטרי. הציון הזה כאמור ישוקלל בסוף לציון הקב"א הכללי מה שישפיע באופן ישיר על השיבוץ.

ריאיון אישי

הריאיון האישי הוא חלק קצר יותר בצו הראשון אמנם, אבל לא פחות חשוב משאר החלקים. הוא נעשה על ידי מאבחנת מקצועית וגם הוא ייקבע בסופו של דבר את השיבוצים הפוטנציאליים של כל מועמד. גם כאן ניתן בהחלט להתכונן מראש ולהגיע לריאיון על הצד הטוב ביותר.

הילד כבר בן 17? הכנה לצו ראשון היא מה שצריך לשיבוץ מוצלח בצה"ל

בחנו את האפשרות להכנה מקצועית

 

מכאן, שווה להבין אם כדאי ללכת על הכנה מקצועית לצו הראשון ומרבית המקרים זה אכן צעד חכם ומשתלם שכדאי לעשות. באתר צו ראשון יש חבילות הכנה מיוחדות עם מבחני פסיכוטכני שונים, טיפים וסימולציות לקראת הריאיון האישי וכלים שניתן לקבל לחלוקת זמן נכונה בשלבים השונים. סטטיסטיקות שנאספו בתחום הראו שמי שהתכונן מראש לצו הראשון קיבל בסופו של דבר שיבוצים טובים יותר, בבסיסים הטובים ביותר בצה"ל, וזה בהחלט יתרון משמעותי.

האם צריך להתכונן מבחינה פיזית לצו הראשון?

ובכן – חשוב מאד לדעת שהצו הראשון על אף חשיבותו הרבה והשפעתו על השיבוץ בצה"ל, לא כולל מבדקים פיזיים או חלקים פיזיים כלל. מי שישאף להגיע ליחידות קרביות מובחרות כמו קורס טיס, סיירת מטכ"ל או סיירת 13, יזומן בהמשך לגיבושים פיזיים ואז יש בהחלט צורך להתכונן מבחינת הכושר הקרבי.

לסיכום הדברים חשוב לזכור קודם כל כי על מנת לקבל שיבוצים טובים כמו השיבוצים הללו צריך להשקיע במבדקים השונים של הצו הראשון. אם תתמכו בילדים ותעודדו אותם לעשות זאת הם יוכלו בהחלט לשרת בתפקידים טובים בצבא.