להיות טבעוני זה לא טרנד, זאת דרך חיים אידיאולוגיה ובחירה שאמורה ללוות את מי שבוחר בדרך זאת, למשך רוב ימי חייו. אורח החיים של אנשים שבחרו לא לצרוך מוצרים מן החי  – החל מבשר עד ביצים וחלב – בריא, מתחשב בסביבה ורחום. כשמדובר בילדים, אין ספק כי הילד בעל רגישות גבוהה לבעלי חיים, אך חשוב לדעת לאזן את הצורך של הילד בהפחתה במוצרים מן החי לבין ניהול אורח חיים תקין ללא חוסרים תזונתיים. איך עושים את זה?

לפני הכול חשוב לדעת – מה זה טבעונות?

טבעונות היא  ניהול אורח חיים תזונתי ואימוץ ערכים למניעת סבל של בעלי חיים. טבעונים נמנעים מניצול תוצרת של בעלי חיים וצריכת מוצרים שהופקו מן החי, החל ממזון עד ביגוד והנעלה, ריהוט, וכולי.  טבעוניים נמנעים מביקור במקומות בהם מנצלים בעלי חיים כמו קרקסים וגני חיות, ובאופן כללי מכול פעילות אחרת שגורמת סבל לבעלי חיים.

הטבעונות מבוססת על המחשבה כי ניתן לקיים אורח חיים בריא ומלא ללא צריכה של מוצרים בחי, בעיקר משום שקיימים תחליפים טבעיים וסינטטיים שיכולים לאפשר את החיים האלו. באתר של vegan friendly ניתן למצוא מידע רב על אודות היתרונות שבטבעונות, מאמרים התומכים ביתרונות אלו, תחליפים רבים ודרכים לשמור על בריאות תקינה.

הילד רוצה לעבור לטבעונות כך תסייעו לו ובקלות!

אז איך מתחילים?

מהרגע שהילד הביע את רצונו לכך, כדאי להתחיל במחקר קצר על תחליפים ועל דרכים לבניית תפריט מאוזן ובריא ללא מוצרים מן החי. מומלץ להצטרף לקבוצות טבעוניים דרך האינטרנט כדי לקבל עצות וטיפים, ואפשר גם לחבור לקבוצות של הורים נוספים שמתעניינים בנושא. הצטרפו לקבוצות וקהילות, קבלו עצות לגבי פעילויות לשינוי אורח החיים, וכפי שהזכרנו, מומלץ לקרוא מידע ומאמרים בנושא. דרך הקבוצות תוכלו לקבל תמיכה באימוץ חיי הטבעונות כמו גם סיוע אם אתם לא בטוחים איך נכון לבנות את התפריט של הילד.

דרך נוספת היא התייעצות עם תזונאי/ת. חשוב לבחור בתזונאי/ת שיכול/ה לייעץ במקרה של תזונת ילדים, וכי מדובר בתזונאי/ת שלמד/ה את תחום הטבעונות ומכיר/ה את כל התחליפים. יש הרבה הדרכים להעשיר את התפריט בוויטמינים, מינרלים ואבות המזון הדרושים לגדילה תקינה של ילדים (וכן, זה אפשרי לחלוטין), וכל מה שצריך הוא להכיר אותם.

הכירו את הסופר מחדש

כדי להתחיל טבעונות, לא צריך להחליף סופר. כל מה שאתם צריכים נמצא בסופר הקיים, רק צריך להכיר את המדפים הנכונים ואת המקרר הנכון. כיום כל סופר מחזיק במחלקה טבעונית או אורגנית (כל סופר והגדרתו שלו) שם ניתן למצוא את כל התחליפים הדרושים.

מתכונים

התחילו בבחירת מתכונים יחד עם הילד. חפשו ברחבי האינטרנט ותמצאו מאות מתכונים לילדים ולמבוגרים, והכינו אותם יחד. כיום המודעות לנושא עלתה באופן דרמטי ולכן ניתן למצוא תחליף לכל מתכון מוכר ללא התפשרות על טעם טוב.

אופנה וריהוט

תחום הטבעונות הוא לא רק באוכל. בחנויות אפשר למצוא מגוון רחב של נעליים טבעוניות עשויות בדים מיוחדים וחומרים חזקים, שמהווים מוצר איכותי לא פחות מהעור המוכר. עוד תמצאו תיקי קנבס איכותיים, מעילים אופנתיים שאינם עשויים עור ואפילו ריהוט ידידותי לסביבה כמו שטיחי בד, ספות כותנה וקנבס ושאר פריטים. מומלץ להקשיב לרצונותיו של הילד ולסייע לו לבחור את הפריטים הנכונים בעבורו על פי רצונו. מומלץ לבצע השוואת מחירים ולהיעזר באינטרנט ובאותן קבוצות וקהילות שאליהן כבר הצטרפתם כדי למצוא פריטים שווים ומשתלמים.

המעבר לטבעונות עשוי להיראות מסובך, אך למעשה מדובר בתהליך פשוט שצריך לעבור בעיקר ברמה המחשבתית. זכרו כי עולם הבישול הוא עשיר וניתן לעשות כל דבר עם מעט רצון ויצירתיות, ויחד עם המודעות העולה והרצון של רשתות השיווק והיצרנים לעמוד בדרישה הגוברת, תוכלו למצוא כל מה שאתם צריכים בסופר ולהכין בבית אוכל טעים ומזין לילד, ללא פגיעה בבעלי חיים.