מזוזה לחדרי ילדים

אחת המצוות העיקריות לגבי ניהול הבית עצמו היא זו של קביעת מזוזה. המצווה הזו מקוימת כמובן על ידי כל מי ששומר מצוות ויחד עם זאת גם על ידי הרוב המוחלט של מי שמגדירים את עצמם כחילוניים. מזוזה על דלת הבית היא סימן ההיכר לבית יהודי. למצוות המזוזה יש גם משמעות עמוקה הנעוצה עמוק במקורותינו. המקור הוא בסיפור יציאת מצרים, במכה העשירית, מכת בכורות. הקב"ה הורה לבני ישראל למרוח את משקופיהם, הנקראים מזוזות, בדם של בהמה בכדי לסמן למלאך המוות על אילו בתים לדלג.

המזוזה מכילה פרשיות משמעותיות מבחינה רוחנית והיא צריכה להיות מקובעת כמעט על כל דלת בבית המגורים, כולל זו של חדר הילדים, מה שמוביל אותנו לנושא המאמר עצמו – מזוזה לחדר ילדים טומנת בחובה הזדמנות ללמד ולקרב את הילדים ליהדות ולמצוותיה, בואו נראה איך בדיוק.

קביעת המזוזות בבית

המצווה מורה לנו על קביעה של מזוזה בכל חדר בו השטח גדול מארבע אמות על ארבע אמות, בערך 3.7 מ"ר. החדרים היחידים אשר פטורים הם חדרי השירותים, המקלחת, מחסן וחדרים לשימושים דומים שאינם מגורים. ההלכה לא מגבילה כמעט את הבחירה בבתי מזוזות, ולכן ניתן לבחור לחדרי הילדים מזוזה יצירתית ומיוחדת. קביעת המזוזה צריכה להתבצע על ידי גבר או אישה אשר בגיל מצוות ומעלה. כאשר מתקינים מספר מזוזות, יש לברך רק על הראשונה ולהמשיך בקביעה של אחת אחרי השנייה. אם מחליפים או מחדשים מזוזה בחדר הילדים, יש לברך בעת הקביעה עצמה. את המזוזה נקבע על משקוף ימין של הכניסה לחדר. החלק התחתון שלה צריך להיות כולו מעל קו השליש העליון של המשקוף.

בחירה וקביעת מזוזה עם הילדים

כאמור, מזוזה לחדר הילדים היא הזדמנות נפלאה לקרב את הילדים למצווה. הכל מתחיל בבחירת בית המזוזה. מכיוון שמדובר בתוך הבית ואין צורך להגן מפני שמש או גשם, ניתן לבחור בבתי מזוזה מחומרים שונים ומשונים. את הבחירה מומלץ לעשות עם הילד או הילדה. אם הם שותפים לבחירה, הם ירגישו יותר שייכות למזוזה. שתפו אותם גם בתהליך רכישת והתקנת הקלף עם הפרשיות אשר בתוך בית המזוזה. אם ניתן, תוכלו להפגישם עם סופר הסת"ם אשר כתב את הפרשיות. הם בוודאי יסתקרנו לשמוע ממנו על התהליך הכולל כתיבה ידנית, אות אחר אות, של הפרשיות. תוכלו לספר להם על הפרשיות המכוננות הכתובות במזוזה: 'והיה אם שמוע' ו 'שמע ישראל'. אלו מהוות את בסיס האמונה היהודית – ההצהרה בקיומו של אל אחד ורק אל אחד – רעיון חדשני אשר מהווה את הבסיס לכל יתר נדבכי היהדות.

ילדים הם סקרנים מטבעם ואת הסקרנות הזו צריך לשמר. קביעת המזוזה שהם בחרו והיו שותפים להכנסת הקלף, תעורר אצלם ללא ספק שאלות רבות עוד זמן רב לאחר המעשה. המזוזה תהפוך למשהו שהם גאים בו ושמחים להציגו ואפילו להסביר עליו לחברים, אורחים ובני משפחה אשר מתארחים בבית.

 

חשוב לזכור שמזוזה של חדר ילדים, ממש כמו כל מזוזה, יש לבדוק באופן שגרתי. הבדיקה תעשה אצל סופר סת"ם אשר יוכל בחלק מהמקרים לעשות תיקונים קלים ולהשמישה שוב. לעיתים יש שחיקה קלה של אות זו או אחרת, אבל יתר הקלף ללא פגע. במקרים אחרים, צריך להחליף את כולו. כמובן שגם בדיקת מזוזת חדר הילדים היא הזדמנות מצוינת לשלב את הילדים בתהליך ולהחדיר להם את חשיבות מצוות המזוזה.