בשנים האחרונות המודעות לגבי הנושא של החזרי מס עלתה באופן משמעותי, וזאת בשל היכולת של שכירים כמו גם ציבור העצמאיים לפנות למס הכנסה, וזאת לטובת קבלת החזר בגין ניכוי מס גבוה. למעשה, בעבור עצמאיים, מדובר בהזדמנות מעולה להוביל למימוש זכויות אשר במסגרתו ניתן לקבל סכומי כסף  לא מבוטלים, גם עד שש שנים אחורה. מה חשוב לדעת אודות התהליך וכיצד תוכלו לבחון האם אתם עומדים בקריטריונים? להלן הפרטים.

החזר מס לעצמאיים – כל מה שצריך לדעת

כידוע, להיות עצמאי בישראל כרוך בהוצאות כספיות לא מבוטלות, בייחוד בשל העובדה כי חלק ניכר מההכנסות עובר לרשות המיסים כמו גם מע"מ. בשונה משכירים, עצמאי משלם בעקבות פנקס מקדמות שנתי אשר אותו מעבירים לרשות המיסים בכל שנת מס. בכל סוף שנה ולקראת חודש דצמבר מחויבים העצמאיים להגיש לרשות המיסים את הדו"ח השנתי, ולשלם בהתאם לבדיקה שאותה עורך פקיד השומה. מידע מלא אודות החזר מס הוא בעל חשיבות, מאחר במידה ויש פער בין הסכום שנקבע על פי הדו"ח לבין גובה ההכנסות, אפשר ואף רצוי לבחון האם אפשר לקבל החזר שעשוי להגיע גם לאלפי שקלים. נוסף לכך, שינוי סטטוס במהלך שנת העבודה כמו  למשל הולדת של ילד היא בעלת השפעה על גובה המס מאחר ומדובר בנקודת זיכוי. על כן, תהליך של הגשת בקשה להחזר מס הוא בעל משמעות הן מבחינה כספית, אבל גם מבחינת היכולת לנצל הזדמנויות ולהוביל למיצוי זכויות, בייחוד בעבור הורים אשר רוצים לנצל את ההזדמנות ולקבל סכומי כסף ישירות לחשבון הבנק.

ישנם עוד מקרים אשר בגינם ניתן לקבל החזר ואשר כוללים בין היתר שינוי בגובה ההכנסות או למשל הפרשות של כספים למכשירי חיסכון כמו למשל פנסיה או קופת גמל להשקעה. מדובר בסיבות נפוצות אשר דרכן ניתן להוביל ליצירה של תשובה לשאלה האם מגיע לכם החזר מס, ובכך להוביל למימוש זכויות שנועד להשיב את הכספים שנוכו לכם על ידי רשות המיסים.

 

 

כיצד תהליך של החזר מס מתבצע?

כהורים אשר יודעים כי התנהלות פיננסית נכונה היא חלק בלתי נפרד מאורח החיים, אין ספק כי האפשרות של החזר מס היא בעלת פוטנציאל אדיר מבחינת היכולת לקבל כספים כחוק. במידה ואתם עומדים בקריטריונים, כל מה שצריך לעשות הוא למלא טופס 1301 אשר כולל את ההכנסות שלכם במהלך שנת המס, כאשר את הדו"ח הזה אפשר להגיש באופן מקוון לאזור האישי ברשות המיסים. נוסף להגשה המתבצעת דרך האתר, אתם תידרשו לגשת באופן פיזי לפקיד השומה במקום המגורים שלכם, כאשר שימו לב כי את הדו"ח לטובת קבלת החזר מס נדרש להגיש עד ה-30 לאפריל. חשוב לדעת כי במידה והרווחתם סכום אשר הוא מתחת ל-60,000 ₪, אין צורך להגיש את הטופס המלא אלא רק טופס 137.

בדיקת זכאות – ללא עלות

אם אתם רוצים לברר האם אתם זכאים לקבלת החזר מס, אפשר להיעזר באתר להחזרי מס אשר דרכו אפשר לקבל גם מידע בנוגע להחזר, לצד שימוש בסימולטור. מדובר בסימטולטור אשר דרכו תוכלו לבחון האם אתם עומדים בקריטריונים באמצעות מענה על מספר שאלות, ולאחר מכן להתחיל ולבצע את ההליך באמצעות פנייה ישירה לרשות המיסים או באמצעות ליווי מקצועי מטעם חברה המתמחה בתחום.

לסיכום

קבלת החזר מס היא זכות אשר שמורה לא רק לציבור השכירים אלא גם לעצמאיים. שימו לב ניתן לקבל החזר עד לשש שנים רטרו, ועל כן מומלץ לנצל את ההזדמנות כבר עכשיו.