רכישת דירה היא פעולה הדורשת בירוקרטיה רבים ופרטים רבים שיש לטפל בהם, ואחד מהם הוא נסח הטאבו. עניין קטן לכאורה, אך למעשה בעל חשיבות גדולה ואפילו מכרעת. מדוע? מהו הנסח הזה בכלל וכיצד משיגים אותו? את כל התשובות לשאלות החשובות האלה ועוד מידע חשוב ריכזנו במאמר שלפניכם.

מסמך פשוט אבל חשוב

האם אתם הורים שעומדים לפני רכישת דירה ראשונה? אז סביר להניח שאין לכם ניסיון רב בתחום זה. אחד הנושאים החשובים והראשונים שתצטרכו לבדוק לפני רכישת דירה הוא למי היא שייכת, ואם יש לגביה עוד מידע שחשוב שתדעו מראש. נכון, אפשר לשאול את מוכר הדירה לגבי הנקודות האלה, אבל אפשר ואף עדיף לקבל את כל המידע הנחוץ ממקור רשמי, מוסמך ועדכני. למטרה זו יסייע לכם נסח הטאבו – באמצעות המסמך הזה תוכלו לראות במהירות ובמקום אחד את הפרטים הבסיסיים החשובים ביותר לגבי הנכס שבו אתם מתעניינים. למדינת ישראל, בדומה למדינות רבות אחרות, יש מערכת ששמה הוא מרשם מקרקעין, המתעדת את כל הזכויות או הפעולות המשפטיות הנוגעות לזהות בעלי זכויות הקניין במקרקעין. המונח טאבו מדבר על הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין במשרד המשפטים. המילה טאבו קצרה יותר והיא הפכה בפועל לכינוי המקובל למשרד הזה.

המידע הדרוש לקבלת הנסח, והמידע המופיע בו

כדי להשיג נסח טאבו לגבי נכס ספציפי שאתם מתכננים לקנות, עליכם לדעת את פרטי "מספר הגוש” שלו, מספר החלקה ומספר תת החלקה. הנסח עצמו שתקבלו לאחר מכן יכלול כמה פרטי מידע:

המידע שתמצאו בנסח טאבו עשוי למעשה לכלול דברים נוספים ואז תצטרכו להתעמק ולהכיר אותם לעומק, למשל "זכות קדימה", שהוא רישום המציג את הזכות של אדם מסוים להיות הראשון בתור לרכישת הנכס.

 

 

מתי המסמך דרוש?

נסח טאבו דרוש במגוון מצבים שונים. הינה כמה דוגמאות:

איך משיגים נסח טאבו?

נסח טאבו זמין לכל המעוניין ואפשר להשיג אותו בשתי דרכים עיקריות. הדרך הראשונה, שהיא הדרך הקלה יותר, היא השגת הנסח דרך האינטרנט. דרך נוספת אפשרית היא בהגעה אישית ללשכת המקרקעין המקומית, ואין צורך שזה יהיה דווקא בלשכת מקרקעין הנמצאת באזור הנכס. אתם רשאים להוציא נסח טאבו על כל נכס, בית קרקע או דירה, גם אם אינכם בעליו או אינכם מתעניינים ברכישתו. הוצאת נסח טאבו היא פעולה מהירה ופשוטה יחסית, והיא כרוכה בתשלום עמלה נמוכה למדי.

להתעמק בפרטים

נסח הטאבו הוא ביטוי של מידע רשמי שנמצא בידי המדינה. זה לא אומר שהוא בהכרח חף מטעויות וכדאי להביא זאת בחשבון. חשוב שתכירו את כל הפרטים בנסח טאבו כדי להבטיח שאתם מבינים היטב מה אתם רואים שם ואילו תובנות אתם מפיקים מהמסמך.

לסיכום

נסח הטאבו הוא מסמך שאפשר להוציא בקלות, ומטרתו להציג לכם מידע חשוב על הנכס כמו זהות הבעלים וגם אזהרות. חשוב להכיר את המשמעות של המסמך הזה, להבין את המידע המוצג בו ולבדוק אותו לפני רכישת דירה כדי להימנע מסיכונים.