פעילויות יצירה לילדים והורים

פעילויות יצירה הן בין הפעילויות החביבות ביותר על ילדים, והאמת שזה כלל לא מפתיע, משום שמדובר בפעילות שמאפשרת לילדים להתבטא ומלווה בלא מעט הנאה. לצד כל זה, טוב לדעת שיצירה מהווה חלק משמעותי בהתפתחותם של ילדים, משום שהיא מעודדת יצירתיות ודמיון, משפרת את הביטחון העצמי, מסייעת לעבוד על מוטוריקה עדינה או גסה ותורמת במיוחד לקשר עין-יד. נוסף על כל אלה, ניכר כי פעילויות יצירה שמשלבות עבודה עם ההורים, מקנות זמן איכות משותף ומחזקות את הקשר המשפחתי. נשמע טוב? ריכזנו לכם כמה רעיונות מעולים לפעילויות יצירה מצוינות.

לפני שמתחילים – הצטיידו מראש

כמעט בכל חנות יצירה ניתן למצוא חומרי יצירה שמתאימים לילדים, החל מפלסטלינה, דרך חימר קל או בריסטולים ועד למדבקות וחומרי יצירה לעיצוב. כיום, מומלץ לבצע רכישה מקוונת של החומרים, על מנת להימנע משיטוט בין החנויות השונות, וכדי שהמוצרים יגיעו עד אליכם. כדי לדעת אילו חומרי יצירה נחוצים, רצוי להבין מבעוד מועד אילו יצירות אתם מעוניינים להכין עם הילדים, ליצור לעצמכם רשימה של חומרים שמתאימים למספר רחב של יצירות ורק לאחר מכן לבצע את הרכישה. עם זאת, יש חומרי יצירה בסיסיים שטוב להחזיק בבית בכל מצב, כמו בריסטולים, פלסטלינה, מדבקות בשלל צבעים, טושים, צבעים וכו'. אז… שנעבור לרעיונות?

יצירה בעקבות סיפור

עולם הסיפורת רחב ומגוון, ויש שלל סיפורי ילדים מצוינים, שמעבר להיותם מסקרנים וחווייתיים, הם גם מאפשרים לילדים ללמוד על העולם, להסיק מסקנות ולפתח את הדמיון. גם בגני הילדים נהוג ליצור יצירות בעקבות סיפורים שונים, זאת כדי להטמיע את מוסר ההשכל, או לחלופין, לחשוב על סוף אחר או המשך לסיפור. אילו יצירות יכולות להתאים? פיסול דמויות מתוך הספר באמצעות פלסטלינה (נהדר לפיתוח מוטוריקה עדינה), הכנת ספר המשך שכולל שלל איורים מקוריים ואפילו הכנת בובות אצבע מנייר או לבד (FELT) על מנת להמחיז את הסיפור בפני בני המשפחה.

משחקי חשיבה ולמידה DIY

יש לא מעט משחקי למידה חינוכיים ברשת, אבל האם ידעתם שניתן להכין לבד משחקים מעשירים שמפתחים את הידע והדמיון? למשל משחק הזיכרון. משחק שעובד על פיתוח מיומנויות קוגניטיביות בקרב ילדים, והכנתו מסייעת לפתח את הדמיון באופן ניכר. נסו לחשוב על הילדים על קונספט מסוים של משחק (כמו פרחים, סדרות טלוויזיה, צורות גיאומטריות וכו'). לאחר מכן, חתכו בריסטולים לגודל המתאים – אלה יהיו קלפי המשחק. על כל שני קלפים יש ליצור אלמנט זהה, כשאת האלמנט ניתן ליצור באמצעות ציור חופשי, שבלונה, כתיבה, גזירה מתוך מגזין וכל מה שזמין ונגיש לכם עבור היצירה.

פאזל ממקלות ארטיק

מקלות ארטיק משמשים לשלל יצירות, כמו בניית קופסת תכשיטים או הכנת מסגרת לתמונה. עם זאת, כדי לעודד יצירתיות ודמיון, ניתן להשתמש במקלות הללו על מנת להכין פאזל מקורי ומעניין. עבור היצירה רצוי להשתמש במקלות רחבים ללא תוספת צבע (צבע טבעי). מניחים את המקלות אחד ליד השני, ומדביקים אותם זה לזה באמצעות וואשי טייפ (שאותו ניתן להסיר בקלות בתום הפעילות). כעת, הופכים את המקלות לצד השני, וכשהם דבוקים זה לזה, ניתן לצייר על גבי המשטח באופן חופשי וליצור את תמונת הפאזל האידיאלית ביותר. הילדים סיימו לצייר? אפשר להסיר את הדבק, לערבב את המקלות, ולאפשר לילדים להרכיב את הפאזל.

תמונות לחדר הילדים ממגזרות נייר

לא תאמינו אילו תמונות נהדרות אפשר להכין מניירות צבעוניים, מספריים ודבק. מדובר בפעילות שמאפשרת להפעיל את הדמיון באופן משמעותי, משום שהילדים מקבלים ניירות בשלל צבעים, ועליהם לגזור צורות שונות ולהרכיב מהם תמונה. שנדגים? שלושה עיגולים ומשולש יכולים להפוך בקלות לגלידה, חצאי עיגולים ומלבנים יכולים להפוך לפרפרים, ואפילו ניתן לגזור ריבועים קטנים וליצור מהם צורות של לבבות. עם מעט דמיון ויצירתיות, תוכלו להפוך ניירות צבעוניים (ואפילו שאריות נייר) לתמונות מרהיבות וצבעוניות.

שנסכם?

פעילויות יצירה הן פעילויות מצוינות לילדים, ומלבד היצירות הקלאסיות, תמיד טוב לחשוב מחוץ לקופסה ולנסות למצוא יצירות שמפעילות את הדמיון ומפתחות את היצירתיות של הילדים, כמו גם כאלה שעובדות על מוטוריקה עדינה. מלבד הרעיונות שצוינו מעלה, יש עוד שלל רעיונות נהדרים ברחבי הרשת, כך שההיצע קיים – וכל שנותר לכם זה רק למצוא את חומרי היצירה המתאים, ולפצוח במלאכה.

יצירה מהנה וחווייתית!