מענק עבודה להורים

אנחנו רגילים שעלינו לשלם מיסים, מע"מ ושלל תשלומים נוספים, אך לרוב לא עוצרים להבין שמנגד גם עשויים להגיע לנו כספים. מי שהיה עצמאי בשנה האחרונה, למד עד כמה זה משתלם להיות עם היד הדופק (לבחון האם מגיעים סכומים, או הטבות מטעם המדינה) וכמובן לפעול בהתאם. אז כן, מאוד ייתכן שמגיע לכם כסף, אך אם לא תגישו בקשה דבר לא יקרה, ופה אנו מבקשים להציג מענק מיוחד – "מענק עבודה להורים".

מהלך תומך כניסה למעגל העבודה

מענק עבודה להורים אינו נוגע לקורונה, אם כי הקורונה בהחלט הכניסה בו מספר שינויים שמוטב להכיר. מדובר במענק שמבקש לעודד יציאה למעגל העבודה ולתמוך באנשים שעובדים בעבודה שאינה מאוד רווחית. המענק קרוי מס הכנסה שלילי, אך גם מענק הכנסה ומענק עבודה להורים, וזאת כיוון שהוא פונה בעיקר להורים לילדים (מושפע מכמות הילדים), אם כי בהחלט לא רק. אז במה מדובר? כפי שעולה מתוך הריאיון של אבנר הייזלר בדה מרקר, הרבה פעמים היכולת לממש זכות כלכלית ניצבת מעבר לפינה, רק צריך לדעת כיצד להתנהל, ועל כן ניגש להסביר כיצד בוחנים עמידה בקריטריונים. ספוילר: מדובר באחד מהתהליכים היותר פשוטים שקיימים. ללא צורך באיסוף מסמכים – בירוקרטיה במיטבה!

כל שצריך לעשות

מדובר בסכום שנתי של כמה אלפי שקלים שניתן לקבל (עבור השנה הקודמת). כל שצריך לעשות זה רק להציג ת"ז והמחאה מבוטלת שמקשרת אל חשבון הבנק, כאשר לעיתים רחוקות נדרשים להציג מסמכים נוספים. אם בכך לא די, הרי שהתהליך אפילו אינו מצריך יציאה מהבית, מדובר במהלך מקוון, אלא אם כן מדובר בפעם הראשונה שבודקים זכאות. אם זהו המקרה, יש לגשת לסניף הדואר הקרוב ולהגיש בו את הבקשה (בשנת 2020 עד לסוף חודש נובמבר). מרגע הגשת הבקשה הבדיקה עוברת לידיים של פקיד השומה. פשוט כבר אמרנו?!

פרמטרים משפיעים

מבקשים לדעת אם גם אתם זכאים לקבל מענק עבודה להורים? המענק ניתן לבני 23 ומעלה שהם הורים לילדים, או לחלופין לבני 55 ומעלה (עם או ללא ילדים). מעבר לכך בוחנים את גובה ההכנסה, כאשר יש משמעות לממוצע החודשי, לכמה ילדים יש, לסטטוס (האם מדובר בהורה יחידני) ולמגוון היבטים נוספים: האם יש זכאות על יותר מ50% על דירת מגורים (מלבד זו שבה גרים), האם מדובר בשכיר שעובד אצל קרוב משפחה, כמה מרוויח בן/ת הזוג, האם קיימים דמי לידה (או תשלום עבור שירות במילואים) וכדומה. לצורך הדוגמה אדם נשוי מעל לגיל 23 עם שני ילדים ושמרוויח בין 2,090 – 6,198 ש"ח בחודש, זכאי ליהנות מהמענק.

שכיר מול עצמאי

חשוב לדעת שמענק זה מותאם גם עבור עובדים עצמאיים. בעוד שעצמאיים סובלים ממגוון הפליות (לדוגמה אינם רשאים לחתום דמי אבטלה), הרי שבמקרה זה הם שווים בני שווים. מה עוד חשוב לדעת? תיקון מס' 15 קובע שגם עוסקים בעסק משפחתי זכאים לקבל את המענק (אם כי באופן מופחת), ובהקשר לקורונה, עובד שיימצא זכאי מבחינת המענק בעקבות אחד מהחודשים הבאים: אפריל – דצמבר לשנת 2020, עשוי ליהנות מתוספת. מה עוד? מוטב לדעת שמי שנמצא זכאי, עשוי ליהנות מסיוע בתשלום שכר דירה.

שורה תחתונה

מענק עבודה להורים מסייע לרבים ופשוט לתפעול. מאוד קל להגיש אותו ואף אין צורך בשירותים מקצועיים. כמו כן, מדובר בדוגמה מובהקת לכך שתמיד מוטב לבחון אלו זכויות מגיעות, כי לפעמים ניתן לחסוך (או לקבל) ללא כל מאמץ סכומים יפים שמגיעים כחוק. קצת מודעות ועשויים ליהנות משלל תהליכים משתלמים.