קבלן גמר

אם גם אתם עומדים לפני בנייה של בית, אתם בוודאי יודעים ומעריכים את גודל האתגר העומד לפניכם. החל מהתכנון, דרך בחירת החומרים והאביזרים ועד הביצוע – זה עסק לא פשוט. בניית בית היא בשביל רוב המשפחות, ההוצאה והעסקה הכלכלית הכי גדולה שהם יעשו בימי חייהם. בשל כך, מדובר על תחום שהוא זר להם. במאמר כאן ננסה להקל עליכם את התהליך עם שלל עצות ותהליכי תכנון ועבודה נכונים. אלו יאפשרו לכם להימנע מכל מיני בעיות אופייניות, להעביר את התהליך בקלות רבה יותר, להגיע לתוצאה שתהיה טובה יותר לכם ולילדים שלכם ולהגיע לבית המושלם מבחינתכם.

בחירת אנשי המקצוע הנכונים

תכנון ובניה של בית מוצלח למשפחה נשענים על בחירה של אנשי מקצוע טובים ומנוסים. רבים מתחילים את הבחירה במחיר של אותם אנשי מקצוע, אנחנו היינו ממליצים לחכות עם זה. ראשית, בקשו המלצות ואפילו לבקר בבתים בהם הם היו מעורבים. אדריכל פנים טוב יפתור בשבילכם בעיות רבות כבר בזמן התכנון. בחרו אדריכל עם ניסיון בבתים פרטיים למשפחות וגם כזה שיש לו ניסיון בעבודה מול הרשויות ואנשי המקצוע השונים. קבלן הבניה שלכם צריך גם הוא להיות עם ניסיון רלוונטי בבתים פרטיים, רצוי באזור בו אתם בונים. בעל מקצוע שיש לו השפעה מכרעת על איכות הבניה הוא זה שאחראי על כל העבודה מהרגע שהשלד קיים. קבלן גמר טוב יהיה כזה שלא חותך פינות ויודע להתאים את החומרים וטכניקות הבניה לצרכים שלכם. עבודות גמר איכותיות ימנעו נזילות שונות, התקלפויות או אפילו היווצרות של רטיבות ועובש בקירות.

זכרו שאנשי מקצוע טובים יהיו הצוות שלכם בדרך אל הבית המושלם. אלו לא יהיו הזולים ביותר אלא המחויבים והטובים ביותר.

תכנון נכון

לתכנון בית מגורים יש השפעה מכרעת על איכות החיים שלכם ושל הילדים שלכם. תכנון נכון מתחיל בהגדרות ובבקשות שאתם נותנים לאדריכל. רצוי לשבת איתו כמה פעמים בתחילת התהליך בכדי שיכיר אתכם, את הילדים ואת הצרכים הספציפיים של המשפחה שלכם. תכנון נכון הוא גם כזה אשר צופה את פני העתיד – מה יקרה כאשר הילדים יתבגרו, כאשר אתם תתבגרו? אילו צרכים יצוצו ואיך הבית שתתכננו יוכל לענות עליהם. לעיתים תכנון טוב הוא כזה המשאיר אופציות פתוחות לגבי בניה עתידית – למשל יחידת מגורים נפרדת. זה נראה רחוק כאשר הילדים קטנים אבל מאד שימושי למתבגרים או אפילו לאחר שיצאו מהבית ויבואו לבקר כבוגרים. הכנסת אישרה לאחרונה חוק בנושא פיצול של דירות בבתים פרטיים כך שניתן לעשות זאת מבחינה בירוקרטית.

תכנון נכון של פנים הבית יאפשר להתאים את החללים המשותפים והפרטיים לדרי הבית השונים – לכם ההורים, לילדים, לאורחים שיגיעו מפעם לפעם ואפילו לחיות מחמד שונות שתרצו לגדל. כל אלו חייבים לבוא לידי ביטוי בתכניות עצמן.

פיקוח על הבניה

הרבה מהאיכות של הבית נקבעת באיכות הבניה וההצמדות לתכנית, לשיטות הבניה ולחומרים אשר הוחלטו. בשביל לוודא שכל זה מתקיים, תהיו חייבים למנות בעל מקצוע אשר יעזור לכם בהתנהלות מול הקבלן וקבלן הגמר. לעיתים, זה יכול להיות אדריכל ייעודי לכך מהמשרד בו תכננתם את הבית, לעיתים זה יהיה מהנדס בניין שאת שירותיו תשכרו באופן נפרד.

 

חשוב לזכור שבית פרטי 'מפיל' עליכם מטלות רבות שאינן קיימות בדירה. תהיו חייבים לוודא שכל אישורי הבניה קיימים ושהקבלנים עומדים בתקנים השונים. לבסוף, זכרו שבבניית הבית יהיו תקלות, יהיו אירועים בלתי צפויים ועיכובים. זה דבר נורמלי. המשמעות לגביכם היא שתדרשו להתכונן ולהקציב לבניה הרבה זמן לאורך כל התהליך. אם תשקיעו את הזמן, התוצאה תהיה שווה את זה. בהצלחה!