לימוד לוח הכפל

לוח הכפל הוא אחד הכלים הבסיסיים והחשובים ביותר ללימוד מתמטיקה. הלוח עוזר לחשב פעולות בחשבון ולפתור בעיות, אבל הוא זכור למרבית ההורים כלוח מתסכל שקשה לזכור או להשתמש בו, ללא שימוש במחשבון. ובכול זאת, דווקא היום בעולם שבו יש את כלל העזרים הטכניים לקבל תוצאות ללא חשיבה, מומלץ ללמד את הילדים ואפילו את המבוגרים, את לוח הכפל. אז איך עושים זאת? הנה כמה טריקים:

מתחילים ללמוד הכפלה בספרה 2

הכפלה של מספרים כמו הספרה 2 מהווה בסיס ללוח הכפל והיא דרך נוחה וקלה להתחיל ללמוד, משום שאין דבר קל יותר מחיבור מספר עם עצמו. לאחר לימוד של פעולות חיבור וחיסור והבנת הנושא באופן ברור: אפשר להתחיל ללמוד את לוח הכפל עם מכפלות של 2. כך אפשר לתרגל הכפלות כמו 2X2 , 2X3, 4X2 וכולי. הסבירו לילד שהחלפה בין הספרות מספקת את אותה התוצאה גם כשהספרות הפוכות. כך הם יוכלו לשלוט באופן נכון במכפלות של 2 .

שימוש באצבעות לחישוב מכפלות של 4

אחת השיטות ללמוד לוח הכפל היא באמצעות שימוש באצבעות כף היד לביצוע חישובים. רבים הילדים שמחברים ומחסרים באמצעות שימוש באצבעות, וכעת אפשר ללמדם שיטת חישוב קלה. אם נכופף כל אצבע נוכל לראות שלושה חלקים שמחלקים את האצבע, בקווים בהם החיבור בין האצבע ליד הוא החלק הרביעי. כדי להתחיל: מזהים את ארבעת חלקי חיבור האצבעות, ממספרים כל חלק באצבע ורושמים את המספרים על כף היד (מלמטה למעלה). כל חלק ממוספר מייצג מספר וכדי לחשב 4X5 כל מה שצריך זה להתקדם לחלק הרביעי של אצבע מספר 5 עד לספרה 20 שזאת התוצאה. כדי להבין את השיטה לעומק, חפשו אחר סרטוני וידאו שמסבירים אותה.

מתמקדים בהכפלה ב 5

כמו מספר 2 , גם הכפלה בספרה 5 נחשבת ידידותית. הכפלה במספר זה פשוטה למדי ומי שירצה לחשב על פי שיטה זאת ישים לב שהספרות הראשונות חוזרות על עצמן בטור התוצאות, אם נכתוב פעם אחת את התוצאות של הכפלה ב5 מספרות 1-10.

הכפלה בעשר וחישוב הלאה

גם הכפלה בספרה 10 תעזור לחישובים, כי כמעט לכולם קל לחשב כמה זה 10X 2 וכמה זה 5X10 וכן הלאה. אם נרצה לדעת כמה זה 66X 10: נכפיל קודם כל 60 ב10 (נקבל תוצאה של 600) ואחר כך נוסיף חישוב של 610X (נקבל תוצאה 60 ). נחבר בין התוצאות ונקבל את המספר 660.

השקעה של חמש דקות תרגול ביום

אחת השיטות ללימוד מתמטיקה היא באמצעות שירה ושילוב הכפלה באמצעות סימון שורות של כל מספר ותוצאות הכפלתו באמצעות צבעים – כך לפי השיטה העשרונית שמבוססת על כך שיש לנו עשר אצבעות. הילדים מסתכלים על השורות של התוצאות למשל 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48 , 54 , 60. הילדים לומדים לדקלם ולשיר את השורות. כך שהם משננים בעל פה את לוח הכפל. באמצעות משחקי למידה באינטרנט לילדים וגם סרטונים לחישוב לוח הכפל, ושיתוף פעולה של הילדים, אפשר ללמוד בקלות את הלוח החשוב הזה.